Rojstvo kluba 12. decembra 1960
Kakšen zaèetek… Da bo postal velik, prepoznaven klub, je NK Maribor nakazal že v prvi tekmovalni sezoni po ustanovitvi. Takoj se je uspel prebiti v vrh slovenskega nogometa in osvojiti prvo mesto. In kako se je vse skupaj zaèelo?
Moèi so se povezale, mariborske nogometne sile so težile k enotnosti. Odborniki so staknili glave in ob novem rojstvu, zdaj vijolièastega kluba, združili najboljše igralce. Spremenjeno razmerje kakovosti so pospremili z optimizmom – Maribor meri na prvo mesto v slovenskem prvenstvu. Naloga je bila olajšana, od ŽNK Maribor je novoustanovljeni klub podedoval toèkovno prednost po jesenskem delu.
Prva tekma proti Kovinarju
Èlani prvega moštva so imeli spoznavni trening na stadionu ob Tržaški cesti, takoj je sledilo nabiranje kondicije in uvodne pripravljalne tekme. Najprej proti Kovinarju, kot se spodobi, èe so že po razpadu skupaj pisali prièetek nove zgodbe. Na blatnem igrišèu so igralci Maribora dirjali v zeleno modrih dresih, ker novih vijolièastih še niso dobili. Vratarja Eferl in Vabiè ter Donko, Gabrijan, Krejaè, Zeèiæ, Breznik, Šober, Blaznik, Arnejèiè, Toliè, Beti in Lepenik so priigrali zgodovinsko zmago z 2:1. Štefan Toliè je dvakrat neubranljivo kresnil proti golu in se vpisal v anale. Premiera je še bila poizkusna, prijateljska. Prvo resno tekmo pa so nogometaši, ki so orali ledino, odigrali z reprezentanco svobodne Alžirije na stadionu Železnièarja, saj je bil Ljudski vrt v izgradnji. Konèalo se je 1:1, gol za Maribor je zabil Vidic. Èlani prve ekipe so bili Herbert Vabiè, Štefan Toliè, Marjan Kramer, Vinko Donko, Teo Vidic, Vinko Krejaè, Egon Eferl, Anton Èeh, Milan Šober, Oto Blaznik, Franc Kek in Peter Raduloviè.
Takoj uvrstitev v drugo jugoslovansko ligo
Beograjèan Andrija Pflander je bil trener, ki je popeljal moštvo do prvega mesta v slovenskem prvenstvu in kvalifikacij za drugo zvezno ligo. Zaradi bolezni ga je nato zamenjal Zagrebèan Vladimir Šimuniæ. Mož, ki si je šest let kasneje z Mariborèani izbojeval tudi nepozabno druženje z najboljšimi jugoslovanskimi ekipami. Po poklicu je bil nekdanji vratar uèitelj telovadbe, zato je vse gradil na moèi in kondiciji. Ekipa je imela energije za dve tekmi, èeprav nihèe ni bil profesionalec. Vsi so bili v službi ali še dijaki in študentje.
V odloèilni ligaški tekmi so Mariborèani na gostovanju suvereno premagali Ljubljano s 4:0 in si priigrali možnost, da se preko kvalifikacij prebijejo v drugo zvezno ligo. V prvem krogu kvalifikacij so se pomerili z ekipo Mladosti iz Zagreba, dve zmagi pa sta prinesli napredovanje. Naslednji je bil na vrsti Metalac iz Siska. Prvi dvoboj v Ljudskem vrtu se je konèal 2:2, toda na povratni tekmi na Hrvaškem so Mariborèani pometli z nasprotnikom. Slavili so z 10:0, da ljudje sploh niso mogli verjeti vestem iz Siska. Na oglasni deski v središèu mesta, kjer so tedaj vpisovali rezultate, je bilo najprej zabeleženih 0:1... Metalca je pokopal Arnejèiè, ki je dosegel kar pet zadetkov in tlakoval pot do trenutka odloèitve, spopada z Uljanikom iz Pulja v zadnjem krogu kvalifikacij. V Mariboru je bilo 2:0 in poraz z 0:1 v gosteh ni odvzel sanj o drugi ligi. Za odmeven uspeh na povratni tekmi je bil med najzaslužnejšimi vratar Vabiè. Na odloèilni tekmi je NK Maribor nastopil v postavi: Vabiè, Donko, Toliè, Kek, Zeèiè, Raduloviè, Šober, Vidic, Arnejèiè, Blaznik, Kramer.
Zgodovinski mejnik – uvrstitev v prvo zvezno ligo
Od leta 1961 je NK Maribor uspešno nastopal v drugi zvezni ligi. Že v sezoni 1962/63 pomnimo odmeven dosežek, tretje mesto za Trešnjevko in Èelikom. Naslednja sezona je prinesla še stopnièko višje, drugo mesto za ekipo Zagreba. Nato pa je prišla zgodovinska sezona 1966/67, z napredovanjem v prvo zvezno nogometno ligo. Ekipa je igrala odlièno, že štiri kroge pred koncem prvenstva je z zmago v gosteh proti Bosni s 3:0 potrdila prvo mesto za tedaj najveèji uspeh v zgodovini kluba. Enajsterica s pomembnega mejnika: Grloci, Bolfek, Fuèek, Sizgoreo, Grubišiè, Klanènik, Markoviè, Orošnjak (Krajnc), Prosen, Arnejèiè, Binkovski.
Na prvo prvoligaško sezono so se Mariborèani dobro pripravili. Prvo prvoligaško tekmo v zgodovini kluba je NK Maribor odigral 20. avgusta 1967 v Skopju proti Vardarju. Moštvi sta se razšli z 1:1, kot prvega strelca bomo pomnili Marasa, ki je z glavo zadel po predložku Binkovskega. Vardar je pred tekmo veljal za favorita, Mariborèane pa je v Skopju v soparnem poletnem vremenu prièakalo sedem tisoè buènih navijaèev. Vseeno to niso bile ovire, da ne bi Arnejèiè, Prosen in drugi odigrali brez strahu. V Ljudskem vrtu jih je za nagrado naslednjo nedeljo pozdravilo osem tisoè pristašev. Tudi Proleterju iz Zrenjanina so dali vedeti, da so se resno lotili izziva prve zvezne lige. Nasuli so mu tri zadetke, strelci so bili Krajnc, Arnejèiè in Binkovski. Nasploh se je uvodna prvoligaška sezona za vijolièaste dobro konèala, v moèni konkurenci so bili dvanajsti. Najboljši rezultat v petletni zgodovini igranja v prvi zvezni ligi pa so dosegli v sezoni 1969/70. Potem ko so v zadnjem krogu sredi Zagreba senzacionalno premagali Dinamo kar s 3:1, so na koncu prvenstva zasedli deseto mesto.