Zgodovina NK Maribor 1971-1980
Slovo od prve jugoslovanske lige
Podobne rezultate kot v prvih treh letih v prvi jugoslovanski ligi so vijolièasti beležili tudi v svoji èetrti sezoni 1970/71. Po seriji solidnih iger, v zadnjem prvenstvenem krogu so doma igrali neodloèeno z Veležem 1:1, so zbrali toliko toèk, da so pristali na 13. mestu prvenstvene lestvice. Prelomna pa je nato bila naslednja sezona, prišel je èas za slovo od elitne drušèine. Tako je NK Maribor po petih letih igranja v družbi najboljših jugoslovanskih klubov izpadel v drugo ligo. Upov je bilo konec v 30. od skupaj 34. krogov, ko se je moštvo v Ljudskem vrtu z Vardarjem razšlo 0:0, ob koncu tekmovanja pa ostalo na zadnjem mestu z dvajsetimi toèkami. Kot zadnjo prvoligaško tekmo (11. 6. 1972) bomo pomnili poraz na domaèem igrišèu s 3:6 proti Olimpiji, moštvo je nastopilo v postavi: Vabiè, Petriè, Bolfek, Bradviæ, Simeunoviæ, Raševiæ, Krajnc, Vuèekoviæ (Dobrijeviæ), Kukanja, Prosen (Klanènik), Horjak. Zadetke za Maribor so dosegli Vuèekoviæ, Krajnc in Klanènik, ki ostaja zadnji strelec za NK Maribor v prvoligaški konkurenci.
Proti Proleterju pred 20.000 gledalci
Sledila je vrnitev na drugoligaška igrišèa. Moštvo je pokazalo znaèaj in spet nanizalo odliène predstave. Zmaga v zadnjem krogu pred 7000 gledalci v Ljudskem vrtu proti Rijeki kar s 7:1 je potrdila drugo mesto, ki je prineslo kvalifikacije za ponovno uvrstitev v najvišji rang tekmovanja. Po dramatièni izloèitvi Buduènosti (odloèale so enajstmetrovke) so se Mariborèani pomerili s Proleterjem iz Zrenjanina. Prva tekma je bila na sporedu v Ljudskem vrtu in v analih bo zapisana kot ena izmed tistih, zaradi katere Maribor ni spal. Osmi julij 1973 je poseben datum. Za obraèun, ki je odloèal o napredovanju v prvo ligo, je v mestu vladalo izredno zanimanje, tako da je bil stadion poln do zadnjega kotièka že dve uri pred zaèetnim sodniškim žvižgom. Blagajn sploh niso odprli, saj so bile vse vstopnice razgrabljene že v predprodaji. Po oceni takratnih novinarjev si je dvoboj v Ljudskem vrtu ogledalo kar 20.000 gledalcev. Nekateri tudi brez vstopnic, saj sicer èvrsta betonska ograja ob pritisku množice izven stadiona ni vzdržala. Podrl se je steber in dokler tja niso postavili policaja, so jo skozi luknjo najhitrejši ucvrli na tribuno… Vijolièasti so se gledalcem oddolžili z odlièno igro ter zanesljivo zmago s 3:1 (strelci Binkovski, Horjak, Vuèekoviæ), tako da so si pred povratno tekmo priigrali lepo prednost. Zrenjanin je zajela nervoza, v prièakovanju odloèilnih 90 minut se je tehnièni direktor Proleterja Miloš Milutinoviæ fizièno lotil tamkajšnjega novinarja, ki je pisal o tem, da so posamezniki na prvi tekmi namerno igrali slabo in naj bi že bili prodani v druge klube. Poroèevalec je moral poiskati zdravniško pomoè v bolnišnici, za Proleter pa se je na našo žalost vendarle izšlo po željah. Poraz z 0:3 je razblinil mariborske upe o ponovnem vzponu med elito. Proleter je izkoristil priložnost in na krilih navijaèev prišel do preobrata, žal pa je na mariborski strani ostal grenak priokus. V 23. minuti pri zaostanku 0:1 je Ražiæ dosegel zadetek, kar je dokazoval tudi poznejši televizijski posnetek, toda sodnik Spasoje Mediæ je le odmahnil z roko in oznaèil, da je domaèi branilec žogo izbil, preden je prešla golovo èrto.
Med elito veè ni šlo
Po nesreènem razpletu kvalifikacij pa so se zaèeli za NK Maribor èasi manj odmevnih dosežkov. V naslednjem letu namreè vijolièasti niso uspeli ostati v vrhu drugoligaškega nogometa. Prvenstvo so konèali na trinajstem mestu, ob velikem trudu za obstanek v ligi. V sezoni 1974/75 se je ekipa po štirinajstih letih igranja v zveznih ligah spet vrnila v republiško, a je ta avantura trajala le eno sezono. Že v prvem poskusu je moštvo preprièljivo postalo republiški prvak in se vrnilo med drugoligaše s petnajstimi toèkami prednosti pred zasledovalci. V tej konkurenci so tudi ostali do konca desetletja, najbolj pa se približali eliti v sezoni 1978/79, ko so za Èelikom pristali na drugem mestu.